پایگاه مقاومت بسیج شهید بخشی
 
پنجشنبه 22 آذر 1397 -

رای به سایت :
199
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 253 شهید بروجردی ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید بخشی
3
محبوب  
رای به خبر :
تربیت به معنای رشد
تربیت به معنای رشد

هدایت به رشد و رشد از جمله تعابیری است که در قرآن مجید برای تربیت به کار رفته است.
calendar
تاریخ : 1395/08/30 - 13:30

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهید بخشی   حوزه 253 شهید بروجردی  ناحیه مقاومت بسیج شهید رجایی ، هدایت به رشد و رشد از جمله تعابیری است که در قرآن مجید برای تربیت به کار رفته است.

درسوره جن آمده است؛ همانا قرآن را کتابی شگفت آور یافتیم. کتابی که به سوی کمال عقلی و پار بر جایی در راه حق هدایت می کند. پس به آن ایمان آوردیم و کسی را شریک پروردگارمان قرار نمی دهیم. در این آیه، هدایت به رشد که هدایت به کمال عقلی و پا بر جا  ماندن در راه حق است به عنوان هدف قرآن بیان شده است. این هدایت به حق و کمال عقلی را می توان تربیت دانست. در آیه الکرسی چنین آمده است اجباری در امر دین نیست، همانا طریقه حق و هدایت یافتن در مقابل غی به معنی گمراهی آمده و بیان رسایی برای تربیت است.
قرآن کریم در سوره جن با استفهامی که حاکی از انکار است چنین می فرماید : آیا منظور از خلقت افراد در زمین شر و بدی بوده یا اینکه هدف پروردگار از خلقت آنان هدایت به راه حق بوده است. مطمئنا، هدف از خلقت شر و بدی نبوده و منظور از خلقت آدمیان، هدایت آنها به طریق حق و خیر و صواب بوده است. اصحاب کهف از خداوند درخواست می کنند که پروردگارا، بر ما رحمت فرست و هدایت امور ما را به سوی حق و درستی مقرر فرما در این آیه، اصحاب کهف درخواست می کنند که وسائل هدایت و رفتن در راه حق برای انان آماده گردد و توفیق الهی شامل حال آنان بشود و در واقع، تربیت شوند.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 6348


منبع : شجره طیبه صالحینمطالب مرتبط