رای به سایت :
2371
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج شهید رجایی
جمعه 30 فروردين 1398 -
زندگینامه شهید محمد حسین تسخیری

شهید محمد حسین تسخیری در یک خانواده مذهبی و روحانی در شهر مقدس نجف اشرف به دنیا امد .
calendar
تاریخ : 1396/06/27 - 21:36
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهید مخبر  حوزه 265 شهید بخارایی  ناحیه مقاومت بسیج شهید رجایی ،

شهید محمد حسین تسخیری در یک خانواده مذهبی و روحانی در شهر مقدس نجف اشرف به دنیا امد . پدر ایشان مرحوم حضرت ایت الله شیخ علی اکبر تنکابنی تسخیری که بیش از هشتاد سال در کسوت لباس روحانیت در خدمت تبلیغ مذهب اهل بیت عصمت و طهارت در شهر رامسر و اطراف آن مشغول بود , مادر شهید تسخیری علویه امامی که از سادات معروف ( امام جمعه) اصفهان بود .

شهید تسخیری همواره عاشق خدمت و جهاد بود نامبرده در حادثه اهانت به مراجع و روحانیت در نجف اشرف در زمان به حکومت رسیدن بعثیها به دفاع از روحانیت مظلوم پرداخت و متحمل ازار و اذیت و شکنجه شد و همیشه مورد غضب بعثیهای بود .

نامبرده در سال 1349هجری شمسی توسط حکومت مستبد بعث فاسد دستگیر و پس از چند ماه تحمل زندان و شکنجه از عراق اخراج و به ایران تبعید و ساکن شهر مقدس قم شد .

شهید تسخیری قبل از نقلاب مغازه خیاطی داشت ( تا کنون این معازه توسط فرزند و دوستان اداره می شود) که محل رفت و آمد خیلی از جوانان انقلابی بود و همیشه با بعضی از جوانان دانشگاهی که بعضا افکار التقاطی یا کمونیستی داشتند بحث و گفتگو می نمود که در خیلی از آنها تاثیر مثبت و خوبی داشت زیرا اکثر جوانان به اخلاق و منش آن شهید عزیز اعتقاد و ایمان داشتند و به همین دلیل خیلی از جوانان به او علاقه خاصی داشتند .

در روزهای اول انقلاب خانه و مغازه خیاطی او محل تجمع انقلابیون بود و در شبها یی که تکبیر در پشت بامها منازل نوعی مبارزه علیه رزیم ستم شاهی بود پشت بام خانه او یکی از مراکز مهم و پر جمعیت تجمع جوانان جهت نکبیر گفتن بود .

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) ایشان علاوه بر کار در مغازه خیاطی در بعضی از ارگانهای انقلابی به طور داوطلبانه خدمت نمود .

با شروع جنگ تحمیلی کار و فعالیت خود در مغازه خیاطی را رها نمود و به کمک رزمندگان اسلام در جبهه ها شتافت , عمده فعالیتهای او کمک رسانی به رزمندگان عراقی که در کنار سپاه و بسیج جان بر کف در جبهه ها می جنگیدن ، و یکی از مسئولین پادگان رزمندگان شهید غیور اصلی در اهواز بود .

  شهید تسخیری بالاخره به ارزوی خود رسید و در عملیات طریق القدس (فتح بستان) در کنار پل معروف شهر بستان بر اثر اصابت ترکش گلوله تانگ در تاریخ 9/9/1360 و در سن 35 سالگی به شهادت رسید و به لقای معشوق خود شتافت .

موضوع مهمی که باید در اینجا گفته شود این است ؛ شهید تسخیری همیشه جهت سر زدن به همسر و سه فرزندش و پدر و مادر محترم و سایر دوستان چند روزی به شهر مقدس قم می آمد و پس از چند روز دید و بازدید و تامین ما یحتاج اولیه خانواده دوباره عازم جبهه ها می شد . اما در اخرین بار که قصد داشت عازم جبهه شود  اکثر اعضای خانواده و خصوصا پدر و مادر از او خواستند صبر کند زیرا تا جند روزی دیگر صاحب فرزند چهارم می شد و بعد از به نیا امدن فرزند چهارم آن شهید عازم جبهه شود . اما آن شهید مثل اینکه خبر داشت عملیات مهم در راه است و حضور او در عملیات و در جبهه ها بسیار ضروری بود لذا با خواهش و التماس از خانواده محترم و پدر و مادر اجازه گرفت تا به جبهه ها بازگردد تا این فرصت طلائی لقاء الله !! را از دست ندهد .

البته چند روز بعد از شهادت ان شهید عزیز فرزند چهارم او که دختری معصوم به دنیا امد تا هم آن شهید (به ظاهر ) و هم آن دختر بی گناه از دیدن هم محروم شوند .

گوشه ای از خصوصیات اخلاقی شهید تسخیری

 شهید تسخیری در یک خانواده یازده نفره زندگی می کرد و مغازه خیاطی او تنها منبع در آمد و امرار معاش تمام اعضای خانواده بود و حتی پس از ازدواج این وضعیت نیز ادامه داشت تا سایر اعضای خانواده که اکثرا پسر بودند بتوانند به درس و تحصیل خود ادامه دهند .

خصوصیات اخلاقی او در بین همکاران خیلی هویدا بود به خصوص دوست داشت به همه کمک کند به طوری که برای خیلی از دوستان و جوانانی که تازه قدم به بازار می گذاشتند و نیاز به سرمایه اولیه کار داشتند جهت کمک به آنها به تهران می رفت و از صندوق ذخیره قرض الحسنه جاوید بازار تهران که توسط حاج آقای آخوندی اداره می شد برای دوستان نیازمند خود وام می گرفت و ضمانت آنها را بعهده می گرفت . حاج آقای آخوندی به جهت اعتقاد و اعتمادی که به داشت  فقط ضمانت او را قبول می کرد . البته شهید تسخیری در این زمینه متحمل برخی از سختیها و ضررها شد اما اینها مانع از کمک و یاری به دوستان خود نمی شد .

نمونه دیگر از ایثار و روحیه کمک رسانی آن شهید می توان به موردی که خیلی از انقلابیون عراقی پس از اعدام شهید ایت الله محمد باقر صدر و خواهرش بنت الهدی (ره) توسط صدام کافر از عراق فرار کردند و وارد شهر مقدس قم شدند و اکثر انها بی خانمان بودند , شهید تسخیری که در آن زمان خانه خودش فقط دو اطاق داشت یکی از اطاقهای خانه خود در اختیار یک خانواده بی خانمان عراقی قرار داد .

خانواده شهید تسخیری دارای سه جانباز انقلاب آقای محمد کاظم تسخیری 65در صد و دیگر برادر جانباز ایشان محمد جواد تسخیری و محمد مهدی تسخیری همچنین پسر عمو ایشان شهید محمد حسین تسخیری از شهدای سپاه در رامسر همچنین پسر خاله ایشان شهید حجت الاسلام و المسلمین سید ضیاء هاشمی گلپایگانی که بدست منافقین در ماموریت تبلیغ به شهادت رسید . برادر بزرگ ایشان یکی از خدمتگزاران صدیق اسلام و انقلاب اسلامی ایران حضرت ایت الله محمد علی تسخیری که بیش از سی سال در خدمت به ترویج فرهنگ اصیل انقلاب اسلامی ایران و تبلیغ مذهب اهل بیت (ع) فعالیت دارد .

محل دفن آن شهید عزیز گلزار قبلی شهدای انقلاب اسلامی قم معروف به مقبره شیخان نزدیک حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) و همچنین محل دفن پدر و مادر آن شهید صحن حرم حضرن معصومه (س) مقبره شهید مفتح می باشد .


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 17567
مرتضی مقدسی


tags
   خبر قسم        خبر قسم        سایر محتوا قسم        پایگاه مقاومت بسیج شهید مخبر        منطقه 16        محله خزانه بخارایی        زندگی نامه ی        شهید محمد حسن        تسخیری                            

مطالب مرتبط